Sveikatą stiprinantys pratimai vairuotojams

Sveikatą stiprinantys pratimai vairuotojams

Ne paslaptis, jog darbas tolimųjų reisų vairuotojui nėra paprastas. Dėl tokio pobūdžio veiklos vairuotojas praleidžia ilgas valandas sėdėdamas, o po ilgų vairavimo valandų dažnai nelieka jėgų pasivaikščioti, pasportuoti. Būtent dėl to toks darbas vairuotojams dažnai apsunkina jų pačių sveikatą bei nesuteikia pakankamai laiko pasirūpinti savimi. Kai kurie tyrimai atskleidžia, jog tik 24% vairuotojų yra normalaus svorio, o net 46% turi antsvorio, Atlikti bandymai taip pat rodo, jog nutukimo pavojus yra dvigubai didesnis vilkikų vairuotojams, nei kitiems žmonėms. Nutukimas didina širdies ir kraujotakos ligų riziką, tačiau taip pat apsunkina gyvenimo sąlygas – tampa sunkiau miegoti, judėti, mėgautis gyvenimu. Būtent dėl to šiame straipsnyje pateikiame kelis tempimo ir mankštų pratimus, dėl kurių darbas vairuotojams taps bent šiek tiek malonesniu, leis pasirūpinti savo sveikata, o taip pat padės kovoti su kaklo ir nugaros skausmais.

Svarbūs tempimo pratimai vairuotojams:

  • Kairės rankos delną švelniai priglauskite prie kairiosios ausies. Per daug netempdami, patraukite galvą link kairiojo peties. Vėliau tą patį veiksmą atlikite su dešine ranka ir kaire ausimi. Šis pratimas padeda atpalaiduoti kaklą bei sumažinti viršutinės pečių dalies įtampą. 
  • Uždėkite abiejų rankų delnus ant vairo centro. Palankstykite rankas per riešų dalis į priekį ir atgal, tačiau darykite tai lengvai, kad nepasitemptumėte raumenų. Po to palankstykite kiekvieną ištiestą rankos pirštą pirmyn ir atgal su laisvąja ranka.
  • Ištieskite abi rankas į šonus, kad jos būtų lygios ir įtemptos. Lengvai sukite abi rankas į priekį apie 60 sek. Po to rankas sukite į priešingą pusę 60 sek. 
  • Uždėkite dešinę ranką ant vilkiko šono. Stovėkite tiesiai, įsitikinkite, kad abi pėdos yra sudėtos lygiagrečiai. Kitą ranką lengvai sulenkite per alkūnę, kilstelėkite ir, dešinę ranką dar vis laikydami prispaudę prie vilkiko šono, lengvai sukitės į kairę pusę. Turėtumėte jausti nugaros ir kaklo tempimą, taip pat galite jausti lengvą nugaros tempimą. Atlikę šį tempimą pakartokite jį iš kitos pusės.
  • Stovėdami tiesiai, lėtai ratu sukite dešinės kojos čiurną. Tą patį veiksmą po to atlikite su kaire čiurna.

Mankštos pratimai vairuotojams:

  • Pritūpimai: kojas laikykite pečių plotyje, įsitikinkite, kad pėdos stovi tiesiai, „nežiūri“ į šonus. Rankas laikydami už galvos arba ištiestas priekyje, pritūpkite. Svorį laikykite ant kulnų. Pritūpę atsistokite neatkeldami kulnų nuo žemės. Pratimą kartokite kelis kartus.
  • „Lenta“: atsigulkite pilvu ant žemės. Kūną laikykite ant kojų pirštų ir per alkūnes sulenktų rankų. Įsitikinkite, kad nugara yra tiesi, nesulenkta, o sėdmenys nėra per aukštai pakelti. Bandykite tokią poziciją išlaikyti kaip įmanoma ilgiau. Taip pat „lentos“ pratimą atlikti galite ant ištiestų rankų. Šis pratimas padeda stiprinti nugaros ir preso raumenis.

lenta

  • Įtūpstai: stovėdami tiesiai uždėkite abi rankas ant klubų. Vieną koją stačiu kampu per kelį pastatykite į priekį. Lėtai leiskite kūną žemyn bei laikykite pusiausvyrą. Vėliau kojas apkeiskite ir vėl atlikite tą patį veiksmą. Taip pat galite atlikti sudėtingesnį šio pratimo variantą: vietoje to, kad koją statytumėte į priekį, sulenktą koją statykite už nugaros. Priekinę koją taip pat sulenkite stačiu kampu.
  • Tricepsų pratimas: šiam pratimui atlikti galėsite pasinaudoti vilkiko įlipimo laipteliais ar kitu tokio pobūdžio pagrindu, pavyzdžiui, suoliuku. Atsisėskite ant žemės, ištieskite kojas. Nugarą atsukite į laiptelius (ar suoliuką). Ant laiptelių uždėkite rankų delnus, pirštais įsikibkite į laiptelį. Laikydami tiesią nugarą, kelkite savo kūną į viršų rankomis ir vėl nuleiskite. Šis pratimas padeda stiprinti rankas, ypač tricepsų raumenis.

tricepsu pratimai

  • Korpuso pasukimai sėdint: atsisėskite ant žemės, kojas šiek tiek sulenkite per kelius. Nugarą kilstelkite nuo žemės, laikykite ją maždaug 45 laipsnių kampu. Pasiimkite daiktą, kuris turi šiek tiek svorio (pvz.: vandens bakelį). Kojas kilstelėkite į viršų, laikykite jas lengvai sulenktas. Paėmę sunkesnį daiktą, sukite viršutinę kūno dalį ir daiktą leiskite prie žemės (tačiau jos nelieskite). Tuomet sukitės į kitą pusę ir vėl perdėję daiktą į kitą šoną leiskite jį link žemės. Pratimą kartokite kelis kartus. Tokiu būdu yra stiprinami preso raumenys. Nuorodą į video įrašą apie tai, kaip atlikti šį pratimą, galite rasti čia.